Gelinlik Seçimi

Yaşamının bu en özel, en güzel gününde rüya gibi bir gelinliğin içinde masal prenseslerini andırmayı tüm genç kızlar düşler. Ancak, çocukluğunuzdan beri hayallerinizi süsleyen ya da vitrinlerde gördüğünüz, dergilerde beğendiğiniz bir gelinliği yalnızca istemek yeterli değil. Önemli olan size yakışan bir modelin ve tarzın belirlenmesi. Ayrıca seçtiğiniz modelin düğün konseptiyle ve diğer tüm detaylarla uyumlu olması da gerekir...

Gelinlik Modelleri

BEDENİNİZE UYGUN BİR GELİNLİKSEÇİN

Düğün gününüzde, gelinliğinizle güzel görünmek kadar rahat da olmak isteyeceksiniz. Bu demek oluyor ki terziniz ile provalarınızda gelinliğinizin üzerinde herhangi bir buruşturma, çekme, sıkma yapmadan gelinliğinizi seçmeniz veya diktirmeniz gerekiyor. Alışverişe çıkmadan önce iyi düşünün sadece güzel gözükmeniz aklınızda olmasın. Almak istediğiniz kolye, bilezik ve gerdanlık için bile bedeninize uygun olanı seçin.

Siluetinizi seçin

Tüm gelinlikler 4 ana siluetten oluşur. Kabarık Tüm kategoriler arasından en geleneksel olanıdır. Bedeninizi tam olarak sarar uzun etekten oluşur.

Kraliyet

Belirgin özelliği; göğüs çevresinden belirgin bel çizgisine iner ve dar etek modeli ile biter.

Prenses

Omuzlardan dikey olarak inen ve çok geniş bir eteği olan modeldir. ( Model Çeşitleri "V" veya "A" şeklindedir.

Kılıf

İnce kılıf şeklindeki bu siluet, beden boyunca çok ince bir çizgi halinde uzanır.

BEDENİNİZ İÇİN DOĞRU OLANI, YANLIŞ OLANI!

Gelinlik Modeli Seçerken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Bedenimizde imkânımız olsa değişiklik yapmayı hepimiz istemişizdir. Tabi bu gelinler için istedikleri modelleri giyemedikleri zaman çok üzücü olur. Önemli olan bedeninizin kimliğini bilmeniz ve kendinize uygun gelinliği seçmeniz ve sizi, olduğunuz- dan çok daha güzel gösterecek bir gelinliğe karar vermenizdir.

Narin Yapılı Doğru olanı:

Kılıf modeli veya "A" şeklindeki gelinlikler size uygun olur. Bu modeller sizin üzerinizde rahatsızlık vermeyecek bir şekilde duracaktır. Boyun çizgisi İle başlayan gelinlikler narin beden yapınızla uyum sağlayacaktır.

Yanlış olanı: Kabarık, hacimli gelinliklerden uzak durun. Bu modeller sizi kaplamış gibi gözükür.

Kemikli Doğru olanı;

Kabarık gelinlikler sizi bir balerin gibi gösterecektir. Tüm siluetinize uygun ve dengeli olmasını sağlayacaktır. Kılıf modelleri de size uygundur. Yanlış olanı: Eğer köprücük kemiğinizin göze çarptığından

şikayetciyseniz, omuz üstü ince sakının. Göğüs bölgeniz düz ve dışarı doğru ise sert kumaşlardan sakının. Kilolu

Doğru olanı:

Şeritsiz kabarık gelinlikler bedeninizin kilolu alt kısımlarını saklayacaktır. Üst bedeniniz, boyun modelleri ile beraber alt bedeninizle uyum sağlayacaktır. Yanlış olanı:

"V" modelinden sakının. Bu model sizin üzerinizde olumsuz yönde göze çarpar. Geniş Beden Doğru olanı:

Omuzlarınızı gösterecek modeller sizin için uygun. Uzun kollu gelinlikleri de tercih edebilirsiniz. Dar korseli gelinlikler bedeninizin güçlü yapısını ortaya çıkaracaktır.

Yanlış Olanı:

Omuzlarınızı saklamanızı önermiyoruz. Bu ters etki yaratabilir. Eğer omuzlarınızı kapatan bir model seçerseniz, olduğunuzdan geniş gözükürsünüz. 

Büyük Göğüslü Doğru olanı:

Üst bedeni çok fazla olmayacak şekilde dar ve yukarı doğru kesime sahip gelinlik modelini tercih etmeniz yerinde olacaktır. Kısa kesimli gene üstü dar bir gelinlik modeli dikkatleri üzerinize çekecektir.

Yanlış olanı:

Dikkatli olup çok açık bir gelinlik modelini seçmeyin. İnsanların yüzünüze bakmasını istiyorsanız gelinliğinizin çok dar olmamasına dikkat edin. Uzun Boylu Doğru olanı:

Uzun boylu iseniz her gelinlik modeli sizin için uygun olacaktır. MA" şeklinden kabarık modellere kadar. Omzu açık modeller sizin için uygundur. Yanlış olanı:

Uzun kollu modellerden uzak durun. Yukarı kesime sahip gelinlikler sizi olduğunuzdan uzun gösterebilir.

Toplu

Doğru olanı:

Kraliyet ve kabarık modeller size uygundur.

Yanlış olanı:

Kılıf modelleri ve düşük

bedenli modeller sizi çok toplu

gösterir.

Düşük Belli

Doğru olanı:

Prenses silueti bedeninize tam oturur. Uzun etekli modelleri de tercih edebilirsiniz.

Yanlış olanı:

Kılıf modelleri size olmaz. Bedeninizi saran bu model sizinde istemeyeceğiniz dikkatleri üzerinize çekmenizi sağlar.

PROVALARINIZ

Provalardan Önce

Gelinliğinizle beraber hangi aksesuarı kullanacağınızı önceden belirleyip siparişinizi verin. Tüm iç giyimlerinizi, ayakkabınızı hazırlayın. İç çamaşırınızda ve ayakkabınızda düğün günü

sorun olmaması gerekir. Sütyeniniz de veya ayakkabınızdaki küçük bir değişiklik gelinliğinizin uygunsuz olmasına yol açabilir.

İlk Prova

Düğün gününüzden 6 hafta önce ilk provanızı yapın. Ailenizden birisini veya dikkati yoğun olan bir arkadaşınızı provaya götürün. Provaya yalnız gitmeyin. Provalarınız sırasında 2 unsura önem verin:

Gelinliğin stiline, renklerine ve bedeninize tam oturmasına dikkat edin. Terzinize kulak verin. Genelde her terzinin yanında asistanı olur. Sizin için onlar en uygun modeli seçip dikeceklerdir. Sonradan rahatsızlık yaratacak bir durumun olmaması için terzinizin önerilerini dikkate alın.

Etrafınızı saracak şekilde yerleştirilmiş üç tane ayna karşısında gelinliğinize bakın. Prova yaptığınız yerde bunun sağlanmasını isteyin.

Aklınıza takılan her şeyi söyleyin. Terziniz de sizin her isteğinizi yerine getirecektir çünkü bu mutlu günün sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyordur.

 

Gelinlik secımı