Ev Dekorasyonu

Düğün öncesi tatlı telaş içindeki çiftler; onlarca hazırlık sizi bekliyor. Ama en zevklisi evin dekorasyonunu yapmak değil mi? Kendi stilinizi özgürce yaratacağınız mekanları giydirmeye hazır mısınız? ÖNCELİKLE İHTİYACINIZI BELİRLEYİN!

Gerçekten mekanda ne gibi bir değişiklik isteniyor? Mekanı nasıl kullanacaksın ve ne gibi mobilyalara ihtiyacın var? Örneğin okumaktan keyif alan biriysen muhtemelen bununla ilgili özel bir alan istiyorsundur. Mekanı daha kullanılır ve güzel kılmak kişinin elinde. Yeter ki gerçekten nasıl bir mekan yaratmak istediğini bilebilsin.

BÜTÇENİZİ BELİRLEYİN!

Alım gücünün çok üstünde olan bir mobilya kişide hayal kırıklığı yaratır. O nedenle en üst limitinizi tespit etmekte yarar vardır. En pahalı en iyidir mantığı her zaman doğru değildir. Çok pahalı bir koltuk, kanepe ya da etajer alıp da kullanacağınız yerdeki diğer parçalarla uyumsuzluk yaşayabilirsiniz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR!

Neye ihtiyaç duy¬duğunuza ve bu işe ne kadar bütçe ayıracağınıza karar verdikten sonra ilgilenilen diğer firmaların ürünleri, tasarımları kullanılan döşeme ve diğer materyalleri hakkında bilgi alınmalıdır. Asla katalog-dan seçim yapılmamalıdır. Çünkü sadece bir fotoğrafa bakılarak mobilya hakkında karar verilemez. Alınacak ürünün kullanılacak mekan¬daki diğer mobilyalarla uyum içinde olmasına dikkat edilmelidir. Eğer daha önceden alınan mobilyalar modülerse bu şekilde tercih yapılarak takıma yeni ve uygun parçalar eklenebilir. İmkanınız varsa tek bir mağaza gezerek alım yap¬mayın. Olabildiğince fazla yer gezerek hem ufkunuzu açar hem de gözünüzde canlandır-ma yapabilmenizi sağlar. Mobilyanın çeşitli avantajları olup olmaması örneğin dayanıklı ve uzun ömürlü olması veya kaliteli mater-yallerden üretilmiş olması öncelikli kriterlerden ol-malıdır. Kullanılan döşemenin kalitesi, yanmayan, terlet-meyen yapıda ve temizle-nebilir olması da göz önünde bulundurulması gereken hususlardandır.

Evinizi dekore ederken seçtiğiniz renkler duygu durumunuzu etkiler. Renklerin duygu ve davranışlarımız üzerindeki etkilerine bir bakalım: Mavi dekorasyon Çağrıştırdıkları: Sakinlik, rahatlık, sadakat, otorite En iyi kullanım alanları: Yatak odaları, banyo ve çalışma odaları

Dezavantajları:

Kullanıldığı mekanlara soğuk bir hava verebilir. Bu duyguyu azaltmak için mat mavi tonları kullanabilirsiniz. Sarı dekorasyon Çağrıştırdıkları: Günışığı, enerji,

En iyi kullanım alanları :

Mutfak, yemek odaları ve kuzeye bakan odalar Dezavantajları: Yatak odasında kullanmak için huzurlu bir renk değildir.

Mor dekorasyon

Çağrıştırdıkları: Yaratıcılık, verimlilik, haz

En iyi kullanım alanları :

Yatak odaları Dezavantajları: Bunaltıcı olabilir. Leylak dekorasyon Çağrıştırdıkları: Ruhani duygular,dişilik En iyi kullanım alanları: Yatak odaları ve stresten uzak bir duygu yaratmak için banyolar Dezavantajları: Kullandığınız mekanlar sönük kalabilir. Canlandırmak İçin siyah ve/veya gümüş renklerle kontrast yaratabilirsiniz.

Yeşil dekorasyon Çağrıştırdıkları:

Doğa, enerji, sakinlik, huzur, denge, güvenlik En iyi kullanım alanları

Yatak odaları, oturma odaları

Dezavantajlar:

Dekorasyonda çok fazla yeşil kullanımı kendiniz¬den gereğinden fazla hoşnut olmanızı ve tem¬bellik yapmanıza sebep olabilir. Bu duyguyu dengelemek için turuncu ve kırmızı renklerle kont¬rast yaratabilirisiniz. Turuncu dekorasyon Çağrıştırdıkları: İstikrar, rahatlık,sıcaklık En iyi kullanım alanları:

Oturma ve yemek odaları

Dezavantajları:

Turuncu kullanıldığı mekanları olduğundan küçük gösterebilir bu yüzden odanın yeterince

ışık aldığından emin olun.

Pembe dekorasyon Çağrıştırdıkları: Aşk En iyi kullanım alanları:

Yatak odalarında huzurlu ve dinlendirici bir hava yaratmak için kullana-bilirsiniz. Mora yakın, parlak tonları tutkuya yönlendirebilir. Dezavantajları: Yatak odanız aşırı tatlı ve fazla "teenage" odası gibi görünebilir. Bunu azalt-mak için koyu renklerle kontrast yapabilirsiniz. Siyah dekorasyon Çağrıştırdıkları: Ölüm, tuhaflık. Siyah bir renk değildir, tüm renkleri emer ve hiçbirini geri yansıtmaz.

En iyi kullanım alanları:

Modern dekorasyon alanları

Dezavantajları:

Depresif bir duygu yarat- acağından ana renk olarak kullanmayın. Parlak pembe ve diğer canlı renklerle kontrastı hoş olabilir. Kırmızı dekorasyon Çağrıştırdıları: Tehlike, tutku, enerji, sıcaklık, macera, iyim-serlik

En iyi kullanım alanları: İştahınız harekete geçir-mek, sıcak ve canlı bir ortam yaratmak için yemek odaları

Dezavantajları:

Dekorasyonda çok fazla kırmızı kullanımı baş ağrısına sebep olabilir. Mesela bir duvarınız kırmızıya boyayabilir ve aksesuarlarla dekore edebilirsiniz. Bebek oda¬larında kırmızı kullan¬mayın.

Kahverengi dekoras¬yon

Çağrıştırdıkları:

Güvenlik, istikrar

En iyi kullanım alanları:

Oturma odaları

Dezavantajları:

Mental olarak teşvik edici olmasını sağlamak için yeşil veya maviyle b e r a - b e r kullanabilirsiniz.