En Güzel Güne

Düğün hazırlıkları esnasında son ana bırakıl¬mayan işlerin başında davetiye seçimi ve adrese gönderilmesi geliyor. Kendi ellerinizle seçtiğiniz, metnini yazdığınız, bu davetiye aslında düğün ile ilgili bir bilgi verir. Davetiye küçük bir detay olsa bile konukların düğün hakkında fikir sahibi olabile¬ceğini anlatıyor.

Son dönemde düğün¬ün konseptine uygun davetiye çeşitleri ön planda. Davetiye¬niz için özel tasarımlar düşünüyorsanız en başından her şeyi hesaba katın, el çiçeğiniz, gelinliğinizdeki kullanılan şifon veya tüller, düğün mekanı özellikleri, pastanızdaki süslemeler davetiyenize ilham kaynağı oluyor. Diyelim ki pastanızda kelebek süslemeleri ön planda, davetiyelerin üzerine de bu desenlerle süslemeniz daha uygun olur. Yazı ve renklerini de bu özelliklere göre seçmenizde fayda olacaktır.

Bu iş için ayıracağınız bütçeyi önceden belirleyin ve bu bütçeye uygun bir davetiye modeli seçin. Böylece konfirmeleri zamanında ala¬bilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Ayrıca, uzakta bulunan davetlileri öncelikli olarak davetiyelerinizi gönderirken ilk gönderile¬cekler arasına alın. Özenle seçtiğiniz davetiyenize davetli isimlerini tükenmez kalemle yazarsanız, görüntü basitleşecektir. Bunun yerine, özel kalın uçlu bir kalemle yazmayı veya hat sanatıyla yazdırmayı tercih edin.

Davetiye zarfları bu sene çok süslü. Şifon kumaşlarla kaplanıp inci ve kristaller ile dekoratif hale getiriliyor.

Davetli listesinin doğru oluşturulması. Evlilik hazırlık¬larının telaşı içinde, bazı akrabalarınızı, arkadaşlarınızı bu listeye kaydetmeyi unuta¬bilirsiniz. Bu yüzden de sonradan pişman olmamak için davetli listenizi çok önceden hazırlamaya başla¬yın, son ana bırakmayın. Davetiyelerinize adet verirken son anda aklınıza gelebilecek isimleri unutmayın. 10-15 kadar fazla davetiye bastırın.

Davetiyenizde mutlaka düğün sahiplerinin isimleri, düğün saati, yeri, düğünün tarzı yemekli, yemeksiz, kokteyl belirtilmeli. İsterseniz LCV isim ve telefonunu, çiçekle ilgili ayrıntıları, hatta giyim konusunda istediğiniz varsa bunları da belirte¬bilirsiniz.

Nikah ve düğün ayrı yapılacaksa ve nikaha geleceği halde düğüne davetli olmayan konuklar varsa, bu kişilere göndereceğiniz davetiyede düğünden bahse¬dilmediğine emin olun.

Zarfın üzerindeki davetli isimlerini davetiyeyi aldığınız firmaya yazdır-

tırsanız sizin için daha iyi olur. Kaligrafi ile yazılmış isimler her zaman daha zarif, özenli ve şık olur.

Anı Defteri

Davetiye ile birlikte son zamanlarda anı defteri düğünlerin vazgeçilmezi olmaya kararlı. Bir çeşit ziyaretçi defteri sayılan anı defteri evlenen çiftleri o gün içerisinde yazdırmaya başladıkları, yakınlarının kalemlerinden dökülen yazılarıyla yaşanmışlığa dair izler bırakıyor. Sayfalar yazıldıkça fotoğraf albüm-lerinin yanı sıra nikaha özgü anılar derinleşiyor.