Damatlık

DAMATLIK SEÇİMİ

Göz kamaştırmak isteyen damat adaylarına tavsiyeler

Gelin adayları damat adayını yalnız bırakmayın! Düğün günü nasıl görün¬düğüne dair tek endişelenmesi gereken biz olmamalıyız, sevdiğimiz erkeğin de göz kamaştırmasını sağlamalıyız. 

İşte damatlık kıyafet bakmadan önce yapmanız gerekenler:

Damatlık almadan veya yaptırmadan önce ilk karar vereceğiniz renk seçimi olmalı bu nedenle kıyafet öncelikle gelinliğin hangi renk olabileceği konusunda nişanlınızla fikir alış verişinde bulunun. Karar verilen gelinlik rengi sonucunda gerekirse gelinlikçinizden yardım isteyin, hangi renk damatlıklarla hoş görünebileceğini sorun. Unutmayın ki gelinlikçiler bu konuda bilgili, yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

Alacağınız kıyafet modelini 2 ay öncesinden bakmaya başlayın kıyafet satan mağazaları gezin, gezerken yanınızda nişanlınız ile birlikte zevkine güvendiğiniz birkaç arkadaşınızı da götürün. Size en azından olayın heyecanıyla göremediğiniz kusurları üstünüzde nasıl durduğunu en önemlisi yakışmadığı zaman rahatlıkla "bu yakışmadı" diyebilecek fikir sahibi insanlar olsun. Sonradan pişman olmayın.

Günümüzde birçok farklı model bulunmaktadır. Aldığınız kıyafeti sonradan da giyebilmelisiniz. Hangi mevsimde evleniyorsanız o mevsimin renk koşullarına göre, düğün mekânına göre seçiminizi yapın.

Fiyatları dikkate alın. Kumaşları modelleri iyi inceleyin; saatlerce üstünüzde olacak, bunun öncesi de olmadığı için dikkatli olun. Yakışanı giyerken rahatlığınızı da düşünün. Damatlığınızın kişiliğinize ve tarzına uyması gerektiğini unutmayın. Damatlığı oluşturan üç önemli parçadan bahsedeceğiz. 

Ceket:

Şal yaka, kruvaze, tek, çift, üçlü, düğmelerle birçok farklı modeli mevcuttur. Ceketin bedene tam uyması smokinin daha şık durmasını

sağlayacaktır. Ceketin bedeninize uygun olup olmadığını omuz kısmından anlayabilirsiniz. Ceketi giyip kollarınızı serbest bıraktığınızda ise ceket kol boyunun baş parmağınızın üst boğumunu geçmediğine ve bileğinizden biraz aşağıda kaldığına dikkat edin. Ceketi düğmeledikten sonra oturmayı deneyin ve rahatlığını kontrol edin.

Pantolon:

Pantolonunuzu seçer¬ken boyuna ve rahatlığına özen gösterin. Pantolonun belinizi sıkmadığına emin olduktan sonra oturarak ağ kısmının rahatsız etmediğine emin olun. Unutmayın ki rahat hareket edebilmeniz çok önemlidir. Paçalarının ise boy ayarlaması yapılırken ayakkabının üst kısmına değmesine ve kalça hareketlerini kısıtlamamasına dikkat edilmelidir. Unutmayın ki kısaltmak mümkün ama paçaları kısa kalmış bir pantolon komik duracağı gibi uzatmak da mümkün olmaya¬caktır. Boy ayarlama işlemi tamamlandıktan sonra her iki paça boyunun da aynı uzunlukta yapıldığını kontrol edin.

Gömlek:

Gömlek alırken de yaka ve kolların rahat olmasına, sıkmamasına özen gösterin. Smokinin içine genellikle pileli gömlek tercih edilir, fakat düz beyaz, kemik rengi ya da beyaz üzerine işlemeli bir gömlek de kullanılabilir. Gömlek kol boyuna da dikkat edin, manşetler ceketin kollarından 2-3 cm kadar dışarı çıkmalıdır. Dikkat edilecek önemli bir unsurda, yakanın giyilen takım elbiseyle ve kişinin yüz şekliyle uyumlu olmasıdır. Uzun ve dar yüzlü erkeklerin uzun yakalar¬dan kaçınması, yuvarlak yüzlü erkeklerin ise geniş yaka kullanmaması tavsiye edilir. En ideal Atatürk yaka beyaz gömlek İngiliz tarzı kısa bir kravat ya da papyon giyebilir¬siniz. Gömleğinizin yakaları mutlak surette rahat olmalı boğazınızı sıkmamak. Açık renkli gömleğin kullanılması koyu renkli gömleğe oranla zaman içerisinde oluşabilecek terlemeyi belirli ölçüde göster¬meyecektir.