Beyaz Eşya

SEÇERKEN... 

Beyaz eşya seçiminde evinizin oturma düzenini dikkate almalısınız. Eğer ev henüz hiç seçilmemişse standart modelleri tercih etmek sonraki yerleşim sırasında problem yaşamanızı engelleyecektir. Beyaz eşyalar artık eskisi gibi sadece beyaz değil. Son zamanlarda rengârenk fırınların, buzdolaplarının ve çamaşır mak malarının satıldığını görüyoruz. Seçime başlarken evinizin renklerine ve mobilyalarınıza uygun renk ve modelleri tercih etmelisiniz. Ürünün fiyatından çok kullanımına ve işlevine bakınız. Teknik servis desteği olan markaları tercih edin. Bu arada firmaların yaptığı kampanyaları takip etmelisiniz.

AYIPLI MAL VE HİZMETİ KABUL ETMEYİNİZ!

Satın aldığınız mal kusurlu çıkabilir. Malın kusurlu olduğunu anlarsanız, 15 gün içinde ödediğiniz bedelin iadesini aynı kalitede bir ürünle değiştirilmesini ücretsiz onarımını, kusurun nedeni kadar indirim yapılmasını talep edebilirsiniz. Satıcı bu talebinizi reddetmez.

TAKSİTLİ SATIŞLARDA SÖZLEŞME YAPINIZI

Satıcı taksitli ve ön ödemeli satışlarda yazılı sözleşmenin bir nüshasını size vermek zorundadır. Sözleşmede sizi sonradan beklenmedik bir durum ile karşı karşıya bırakacak bilgi eksiklikleri olmamalıdır.

KAMPANYALİ SATIŞLARA DİKKAT EDİNİZ!

Kampanyalı satışlarda,taksitli satışlarda olduğu gibi, haklarınızın dayanağı imzalayacağınız sözleşmedir. Sözleşmede bilinmedik hususların net olmasına dikkat etmelisiniz. Üretici firma garantisi istemeyi unutmayınız. Sözleşme dışında çek veya senetinizi almalısınız. Ödeyeceğiz miktara karşılık belge isteyiniz.

KAPIDAN ALIŞVERİŞ YAPMAYINIZ!

Bütün risklerine karşın kapıdan alışveriş yaparsanız tarihsiz sözleşmeleri imzalamayınız. 7 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden satın almaktan vazgeçme hakkına sahipsiniz.

Ancak bunu sözlü değil mutlaka iadeli taahhütlü mektup, noter ya da tüketici derneği aracılığı ile yapınız. Satıcı 10 gün içinde paranızı, kıymetli evrakı sizi borç altında bırakan her türlü belgeyi iade etmek ve 20 gün içinde de ürünü iade almak zorundadır.

ETİKETSİZ ÜRÜN ALMAYIN!

Perakende satışa sunulan ürünlerin ve ya ambalajlarının üzerinde menşei, cinsi ve fiyatını bildiren etiketler bulundurulması zorunludur...

GARANTİ BELGESİ İSTEMEYİ UNUTMAYINIZ!

Üretici ve ya ithalatçı firmalar, sanayi malları için garanti belgesi istemek zorundadır. Bir yıldan az olmaması gereken garanti süresi içinde meydana gelen arızaların ücretsiz giderilmesi zorunludur. Garanti süresi içinde aynı arıza 2 defadan fazla, değişik arızalar 4 defadan fazla olursa,ürünün aynı kalitede yeni bir ürün ile değiştirilmesini isteme hakkınız vardır.

TÜRKÇE KULLANMA KLAVUZU İSTEYİN!

Yurtiçinde üretilen ve ya ithal

edilen sanayi mallarının Türkçe tanıtma ve kullanma klavuzları ile birlikte satılması zorunludur.

YETKİLİ SERVİSLERİ TERCİH EDİN!

Üretici ve ya ithalatçı firmalar, sattıkları sanayi mallarının bakım ve onarımı için yeterli sayıda servis istasyonu kurmak ve teknisyeni bulundurmak zorundadır. Ürünün serviste kalış süresi, hiçbir gerekçe ile 30 iş gününü geçmez...